Opatrenia prijaté krízovým štábom SR

Ústredný krízový štáb slovenskej republiky dnes poobede kvôli koronavírusu prijal tvrdé preventívne opatrenia.

Sú to tieto:

-zavedenie hraničných kontrol a zachovanie len veľkých hraničných priechodov od 13.3.2020

-zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk od 13.3.2020

-zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania od 13.3.2020

-povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí

-zatvorenie škôl a školských zariadení od pondelka 16.3.2020 do 27.3.2020 (MŠ Vlachy)

-zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení

-obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné v nich zakúpiť len potraviny, lieky a drogériu)

-zatvorenie barov, lyžiarskych stredísk, wellness centier i aquaparkov

-14-dňová karanténa po návrate zo zahraničia

– vnútroštátna vlaková preprava bude fungovať v prázdninovom režime

-Žilinský samosprávny kraj rozhodol o prázdninovom režime aj pre prímestskú autobusovú dopravu v trvaní dvoch

týždňov v platnosti od pondelka 16.3.2020 do 27.3.2020.

Ďalšie opatrenia budú špecifikované v priebehu nasledujúcich dní. Ak dôjde k nejakým zmenám, budeme vás o nich informovať prostredníctvom  obecnej stránky www.obecvlachy.sk alebo obecného rozhlasu.

Obecný úrad bude s ohľadom na preventívne opatrenia od  13.3. 2020 do 20.3.2020 zatvorený pre verejnosť. Prosíme vás, aby ste uprednostnili elektronickú komunikáciu alebo telefonickú. Elektronicky to bude mailom na adresu info@obecvlachy.sk  a telefonicky  na číslo 0905 428589, samozrejme len vo výnimočných a súrnych prípadoch.

Osobná návšteva bude možná len po dohovore. Ďakujeme za pochopenie.

Usmernenie Odboru krízového riadenia Liptovský Mikuláš 13.3.2020.

V súlade so zasadnutím Ústredného krízového štábu SR Vám zasielame mimoriadne opatrenia, ktoré sú platné od 07:00 hod 13.03.2020:

• Zavedenie hraničných kontrol, na Slovensko sa dostanú len ľudia, ktorí majú v krajine trvalý alebo prechodný pobyt. Slováci žijúci v pohraničí budú potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa, ak denne dochádzajú za prácou.
  • Všetky tri medzinárodné letiská – Bratislava, Košice, Poprad – budú uzavreté pre osobnú dopravu.
  • Medzinárodná železničná a autobusová preprava sa zastaví, výnimkou je zásobovanie.
  • Všetci ľudia prichádzajúci zo zahraničia skončia v karanténe na dobu 14 dní spolu s osobami žijúcimi v spoločnej domácnosti.
  • Školy a školské zariadenia budú od pondelka 16.03.2020 zatvorené na dva týždne.
  • Zatvorené ostanú aj sociálne a kultúrne zariadenia.
  • Zatvorené budú bary, krčmy, lyžiarske strediská, wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.
  • Prevádzka obchodných centier cez víkend bude obmedzená (nakúpiť bude možné len potraviny, lieky a drogériu).
  • V platnosti ostávajú opatrenia ohľadom zákazu návštev na lôžkových oddeleniach (do odvolania) a zákazu organizovania a usporadovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej a inej povahy do 23.03.2020.

Nedodržanie týchto nariadení bude sankcionované!!!

Odbor krízového riadenia

Okresný úrad Liptovský Mikuláš