Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na Slovensku pri Liptovskom Mikuláši. Priehradný múr sa týči nad obcou Vlachy. Vodné dielo bolo vybudované v rokoch 1965-1975. Liptovská Mara počas svojej doterajšej 30-ročnej prevádzky nezaznamenala väčšie technické problémy. Ojedinele sa objavili len malé priesaky vody, ktoré sú bežné pre takéto vodné dielo. Tieto sa monitorujú a priebežne odstraňujú.

Rozloha Liptovskej Mary je 22 km², pri päte je široká 200 m a dlhá 1225 m. Svojou výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v Slovenskej republike. Je to aj najväčšia nádrž na Slovensku s objemom vody 365 mil. m³ vody. Vody priehrady zaplavili 13 obcí Najcennejšie domy umiestnili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Nachádza sa tam goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, pôvodné gotické kostoly z obce Liptovská Mara, zrubové domy. Výnimkou je drevený artikulárny kostol z Paludze, ktorý sa nachádza na okraji obce Lazisko.

Hlavný účel priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny s výkonom 200 MW. Z histórie sa dozvedáme, že povodne sa opakovali takmer každoročne. Zvlášť ničivá povodeň sa vyskytla v rokoch 1683 a 1713. V dejinách Liptova od začiatku 19. storočia bola najkatastrofálnejšou  povodeň v roku 1813.

„Leto roku 1813 bolo celkove chladné. Na horách bol ešte sneh. Dažde boli výdatné a pôda prevlhnutá. Dňa 20. augusta bolo jasno a teplo. Zvyšky snehu v horských dolinách mizli a začali sa roztápať. Hladina potokov sa začala postupne dvíhať, pretože presiaknutá zem viac vody nepohlcovala. Večer 22. augusta sa obloha zatiahla a začalo husto pršať. Dážď bol prudký až do 24. augusta. Uprostred noci sa začala voda z koryta vylievať. Vyvrátilo tisíce stromov, medziiným aj mohutné lipy a vŕby. Rozbúrený živel povytŕhal veľké osamelé stromy aj s koreňmi. Dážď  stále neprestával. 25. augusta okolo štvrtej hodiny poobede strašná búrka poľavila, pršalo však ďalej. Dul silný severný vietor. Počasie sa začalo zlepšovať až k večeru. Škody na majetku dosiahli výšku temer 2 milióny zlatých, zahynulo okolo 300 ľudských životov.„

Protipovodňovými opatreniami za zaoberali ľudia od čias Rakúska – Uhorska až do 20. storočia. Takéto skrotenie vodného živlu dnes zabezpečuje premyslený systém vodohospodárskej činnosti. V Liptovskej kotline je to najmä vodné dielo Liptovská Mara.

Každoročne sa pri vodách Liptovskej Mary rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou. V Liptovskom Trnovci je plážové kúpalisko a autocamping, požičovňa športových potrieb, minigolf, prístav lodnej dopravy, prístav jácht, požičovňa člnov, vodná záchranná služba, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž.

Od jari do jesene sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou. Ďalšie rekreačné strediská na severnom brehu priehrady: Bobrovník, Liptovská Sielnica. Na jej brehoch sa nachádza množstvo penziónov a reštaurácií s výbornou a kvalitnou ponukou služieb a jedál. Stredisko je dobre situované východisko turistických trás do Chočských vrchov, Západných a Nízkych Tatier.